Oya ağacı (Lagerstroemia indica)

oya1.jpgEn çok sevdiğim çiçekli ağaçların başında oya ağacı gelir. Bulunduğu yere mutluluk katan bu ağaç, güneşi çok sever. Bu nedenle bu ağacı bahçemizin en çok güneş alan noktasına ekmeliyiz. Drenajı iyi yapılmış, nemli topraktan hoşlanır ama kuraklığa karşı tolerans da gösterir. Oya ağaçlarını düzenli sulamalıyız ama aşırı sulamaktan kaçınmalıyız. Rutubetli ortamda küflenme sorun olur. Fungusid kullanarak bu hastalığın üstesinden gelebiliriz.

Yaz ortası açan beyaz, pembe ya da lila çiçekleriyle son derece zariftir. Çiçeklenme 60-120 gün arası sürer. 6 metreye kadar boy atabilen oya ağacının yayılma alanı da 4.5 – 7.5 metre arasında olabilir.

Oya ağaçları yan gövdecikler ve dallar vermeye meraklıdır. Ancak, istendiği takdirde tek bir gövde üzerinde büyüyecek şekilde budanabilir. Aşırı budama ağacın doğal görüntüsünü bozabileceği için dikkatli olunmalıdır. Budama kış sonu ya da ilkbahar başında, büyümenin öncesinde yapılmalıdır. Ölü çiçek başlarının budanması aynı sezon içinde yeniden çiçeklenme fırsatı verir.

oya21.jpg
Yazı ve fotoğraf © Ali Nihat Eken, İstanbul, 2007

Kaynaklar:
1) Lagerstroemia indica – Edward F. Gilman and Dennis G. Watson
2) NC State University Fact Sheet
3) http://www.floridata.com