Nestea Reklamında Kadın ve Erkek

nestea1.jpgnestea21.jpgTelevizyonda izlediğimiz bir Nestea ürünü reklamını, bir medya metni olarak kabul edip yakından incelediğimizde bu reklamda kadın ve erkeğin ne şekilde temsil edildiğine dair fikir yürütmemiz mümkün olabilir.

Öncelikle reklamı izlememiş olanlar için olay örgüsünü hatırlatalım. Fotoğraflar, bu anlatıma yardımcı olacaktır: Reklamın açılışı mekanı belirleyip atmosferi yaratmada üzerine düşeni yerine getirir. Daha sonra kumsalda oturan bir genç kız ve delikanlıyla tanışırız. Delikanlı, genç kıza sorar: “Küçük bir oyuna var mısın?” Genç kız gülümseyerek “Varım!” cevabını verir ve gözlerini elleriyle kapatıp sırtını delikanlıya döner. Delikanlı da sırtını kıza döner ve elinde sakladığı teneke kutudan Nestea içer. Daha sonra kızın omuzuna hafifçe dokunarak onu dudaklarından öper. Genç kız, delikanlının dudaklarındaki tada göre Nestea’nin içinde hangi meyva olduğunu anlamalıdır. “Şeftali” cevabını verir ama bu erkeğe göre doğru cevap değildir: “Bilemedin. Haydi bir daha.” Genç kız ve erkek birbirlerine sırtlarını dönerler. Erkek Nestea’den biraz daha içer ve… kamera, buz dolu sepetin içindeki Nestea kutularını bize gösterir.

nestea3.jpgnestea4.jpgBu kısacık reklama yakından baktığımızda, erkek ve kadına biçilen roller olduğunu görebiliriz. Öncelikle, oyun oynama fikrini ortaya atan erkektir. Erkek ilk hamleyi yapar; girişimcidir. İlk hamleyi yaptığından dolayı oyunun kuralını da kendisi koyar. Onun yargısı gerçek olarak kabul görmelidir.

nestea5.jpg

Kadın ise gelen teklifi memnuniyetle kabul eder. Cevabı bilemez ise başa dönüleceğini bilir. Çünkü, oyunun kuralı budur.

Bu noktada akıllara bir ikinci durum da gelebilir: Kadın bu oyunun kuralını çok iyi bilmekte ve doğru cevabı bildiği halde sevdiği erkekten bir öpücük daha almak için bile bile yanlış cevabı vermektedir.

Yukarıda varsayılan durumların hangisi doğru bilinmez. Ancak, ortada gerçek olan şu var: Kabul edilen her bir duruma göre kadın ve erkeğe biçilen rollerde farklılıklar söz konusu olur.

© Ali Nihat Eken, İstanbul, 2007

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s