Elimizde Dürbün Nereye ve Neden Bakıyoruz?

penguenkayahulya.jpg

Medya-Analiz’de Penguen mizah dergisinin geçmiş sayılarındaki kapaklardan bir tanesini incelemek istiyorum. 17/08/2006 tarihli derginin kapak karikatürü, eleştiriyi sadece medyaya değil, medyann sunduğunu tüketen bizlere de yöneltiyor: “Kaya Çilingiroğlu ikimizden birini düdüklemeden evlenelim artık”.

Hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde medya -ne yazık ki çoğunlukla- ticari çıkarları öne çıkararak kendisine kahramanlar yaratıyor. Bu kahramanların isimleri ya da görüntüleri ama kurgulanıp tüketiciye sunulması benzer.

Hikayeler yaratırken önemli olan yığınları meşgul edecek aktörler sunabilmektir. Kahramanlar kurgu sonucu ortaya çıkmış olsa da gerçek sosuna bulanıp pullanmışlardır. Medya onları öylesine güzel kullanır ki elimizde koca bir kase patlamış mısırı lüpletirken pembe dizi izliyormuşuz gibi bir hisse kapılırız. Bu pembe dizi alışkanlık yapar; bitmemesini isteriz. Kahramanlar örselenirse yenileri bulunur. Ve öykü hep devam eder; fazla bir şey değişmeden.

En çok da yatak odalarına dürbün tutulur. Her bir okuyucunun, her bir seyircinin röntgencilikten hoşlandığı varsayımıyla (yoksa gerçeği mi demeliyim?) hareket edilir.

Penguen dergisi, “İşsizlik, savaş, geçim sıkıntısı umurumuzda değil” diyor. Doğru değil mi sizce? Elimizde dürbün, onu bunu gözetlemeye devam etmiyor muyuz? Cevabımız “evet” ise bunu neden yapıyoruz? Suçluyu hemen teşhis edebiliyoruz: Medya!.. Ama ya biz? Elimizde dürbün nereye bakıyoruz? Neden bakıyoruz?

© Ali Nihat Eken, İstanbul, 2007, alinihatekenblog@yahoo.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s