Bir Yol Filmi: The Motorcycle Diaries/Motorsiklet Günlüğü (Walter Salles, 2004)

20121103-142053.jpg

Walter Salles’in “The Motorcycle Diaries/Motorsiklet Günlüğü” isimli filmi, adından da tahmin edilebileceği üzere bir yol filmi. Kesinlikle eğlenceli ama bir o kadar da ciddi. Tıp eğitimini tamamlamasına bir yıl kalan Ernesto Che Guevara ve kimyacı Alberto Granado’nun bir motosikletin üstünde Latin Amerika ülkelerine yaptıkları yolculuğun öyküsü.

Film, yolculuğun verdiği dinamizmle dolu. Ama aynı zaman da bir belgesel tadında sahneler içeriyor. Che Guevara’nın yazdığı günlükler ve Granado’nun kitabından uyarlanan film, Arjantin’de başlayıp Caracas’a uzanan yolculuk yardımıyla Latin Amerika’ya çok özel bir bakış. Geçilen her bir kara parçası Güney Amerika topraklarından bize ulaşan kanlı canlı birer fotoğraf. Bu fotoğraflarda aşk var, gençlik var, sevgi var, kırılganlık var, sömürü var, sahip ile uşak ilişkisi var, ezilen insanlar var, hastalıklar var, sevgiye susamışlık var, olgunluk var. Bu fotoğraflara baktıktan sonra “Ben, artık ben değilim” duygusu var, farkındalıklar var. Yani, bu filmde aslında, masumiyetin kayboluşu öyküsü var. Tüm bunların temelinde de izlenen “yol” var elbette.

Walter Salles’in filmini güçlü ve farklı kılan ana etken, Che’yi putlaştırmaması. Öyküyü ve karakterlerdeki değişimi öne çıkaran Salles, bu şekilde filmini daha evrensel bir hale getiriyor; her seyircinin kolayca filmle özdeşleşmesine yardımcı oluyor. İzlenmesi gereken bir yapım.

© Ali Nihat Eken, İstanbul, 2007, alinihatekenblog@yahoo.com

İlgili bağlantı: Yol Filmi Nedir?