Mevsim Normalleri (Yekta Kopan)

[Teşekkür: Yekta Kopan’a, yukarıdaki fotoğrafını yayınlama izni verdiği ve özgeçmiş bilgilerine ulaşmamda yardımcı olduğu için teşekkür ederim.]

Yekta Kopan Kimdir?

1968’de doğdu. Hayalet Gemi dergisindeki çalışmalarıyla tanındı. İlk kitabı Fildişi Karası 2000 yılında yayımlandı. 2006 yılında İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan İki Kişilik Bir Oyun’un metnini yazdı. Oyun Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelendi. dtv (Deutscher Taschenbuch Verlag) tarafından yayınlanan Alles Blaue, alles Grüne dieser Welt seçkisinde bir öyküsüyle yer aldı. Daha Önce Tanışmış mıydık? adındaki e-kitabı altKitap.com tarafından okura ulaştırıldı. 6 yaş öncesi için yazdığı ve Şilili ressam Alex Pelayo tarafından resimlenen çocuk kitabı Burun, Marsık Yayıncılık tarafından 2009 yılında yayımlandı. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri 2002 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya Dünya Kitap 2007 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görüldü.

Mevsim Normalleri (Yekta Kopan)

[“Mevsim Normalleri”ni, Yekta Kopan’ın 2001 yılında Can Yayınları’ndan çıkan ve 2002 Sait Faik Hikaye Armağanı ödülünü kazanan Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri isimli kitabında bulabilirsiniz. ]

yektakopan1. Yekta Kopan’ın hikayesi, haber müdürünün sözleri ile başlamaktadır. Bu sözler hikayeye ve okuyucunun hikayeyi anlamasına nasıl yön vermektedir?
2. Hikayedeki anlatıcının özelliği nedir? Kopan’ın böylesi bir anlatıcı seçmesindeki neden(ler) ne olabilir? Yorumlayınız.
3. Yekta Kopan’ın hikayesinde okuyucu nasıl konumlandırılmıştır? Hikaye ve okuyucu arasındaki ilişkiyi hikayeyi okurken kendinizi gözlemleyerek değerlendiriniz. Daha sonra sınıftaki arkadaşlarınıza onların gözlemlerinin ne olduğunu sorarak karşılaştırma yapınız.
4. Hikayedeki anlatıcının kadına yaklaşımını değerlendiriniz.
5. Kopan, hikayesine neden “Mevsim Normalleri” ismini vermiş olabilir? Yorumlayınız.
6. “Sefalıköy” kasabasının adına, hikaye içinde özel bir anlam yükleyebilir miyiz?
7. Sefalıköy kasabası halkı hikayede neyi temsil etmektedir? Davranışlarının ardında hangi nedenler yatmaktadır? Kasaba halkı size neyi anlatmaktadır?
8. Hikayenin ilk paragraflarında rastladığımız hemşire ile ilgili anlatımlar medyanın kullandığı teknikleri anlamamıza nasıl yardımcı oluyor. Televizyonda ya da diğer medya metinlerinde hikayedekine benzer örnekler bulabilir misiniz? Bulduğunuz örnekleri arkadaşlarınızla tartışın.
9. “Mevsim Normalleri”nin diğer bölümlerini de dikkatle inceleyerek medyanın haber hazırlarken kullandığı teknikleri bulunuz. Bu tekniklerin arkasındaki anlamları ve seyircinin üzerindeki olası etkilerini tartışınız. Sizce her bir seyirci aynı şekilde etkilenebilir mi? Nedenleri tartışınız.

© Ali Nihat Eken, İstanbul, Ekim 2009
(Lütfen, kaynak göstererek kullanınız)

Yekta Kopan’ın internet sitesi / Yekta Kopan’ın Can Yayınları’ndaki internet sitesi / Yekta Kopan’ın NTV’deki Gece ve Gündüz Programı / Yekta Kopan’ın NTV’deki Programının Video Galerisi /

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s