Klasik Müzik Dinleyicileri İçin “Dijital” Öneriler

Klasik müzik dinleyicileri iPod, iPhone ya da iPad’lerinden İngiltere ve İrlanda’nın popüler iki radyosunu dinleme olanağına sahipler. Yapmaları gereken tek şey iTunes App Store’a girip ücretsiz olarak sunulan bu uygulamaları indirmek. Söz konusu uygulamalardan ilki “Classic FM” adını taşıyor.

Classic FM

Classic FM, Birleşik Krallık’ta 1992 yılında kurulan, popüler klasik müzik eserlerini dinleyicilerine ulaştıran bir radyo istasyonu. Yayınlanan her eser ve icra edenlerin bilgileri aynı anda hem iPad/iPhone ya da iPod’unuzdaki uygulama ekranında, hem de radyonun internet sitesinde yayınlanıyor. Bu bilgiler ve playlistler hoşunuza giden eserlerin CDlerini almanız için rehber görevi de üstlenmiş oluyor. Classic FM’de birbirinden keyifli program kuşakları var. Öğle saatlerinde dinleyici istekleri, hafta sonu en çok satılan klasik müzik CD’lerinin tanıtıldığı bir liste programı… Günlük ve haftalık yayın akışı radyonun internet sitesinde bulabilirsiniz. Classic FM, her saat başı haberleri de yayınlıyor. Radyoyu dinlerken Türkiye’de saatlerin 2 saat ileride olduğunu hatırlamanızda yarar var. Classic FM, BBC Radyo 3′e rakip bir istasyon.

Classic FM ile ilgili bir diğer önemli nokta da Classic FM etiketiyle pek çok klasik müzik CD’si yayınlaması. Bu CD’lerin sayısı o kadar çok ki İngiltere’dekimüzikmarketlerde bunlara özel bir bölüm ayrılıyor. Classic FM’in kendi adını taşıyan bir de aylık müzik dergisi vardı Çok satılan ve her ay bir CD ile okuyucularına oluşan bu dergi ne yazık ki Nisan 2012′de yayınına son verdi.

Lyric FM
Lyric FM’e gelince. Bu radyo, İrlanda’nın kamu yayıncısı RTE’nin sahip olduğu pek çok radyo istasyonundan biri. Klasik müzik başta olmak üzere film müzikleri, world music, blues gibi türlere de yer verilmekte. Lyric FM’deki format/işleyiş Classic FM’deki gibi.

Lyric FM’i iPod, iPhone ya da iPad’inizden dinlemek için App Store’dan indirmeniz gereken uygulamanın adı “RTE Radio”. Bu uygulamanın içinde RTE’nin radyoları var. Buradan Lyric FM’i seçmeniz gerekiyor. Lyric FM, aynen Classic FM’in yaptığı gibi alışkanlık yaratacak bir radyo istasyonu. Ve bir bilgi daha: Classic FM (Britanya) ve Lyric FM (İrlanda)… her ikisi de ulusal radyo kategorisinde.

Berlin Filarmoni Dijital Konser Salonu
Berlin Filarmoni Orkestrası, bir süredir internet üzerinden önemli bir servis sunuyor klasik müzikseverlere: Dijital Konser Salonu. “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall”, Orkestra’nın birbirinden güzel konserlerini internetten istediğiniz ortama taşıyor; ofisinize, evinize… nereye isterseniz oraya. Yapmanız gereken tek şey Dijital Konser Salonu sitesine girip istediğniz bir satın alma seçeneğini belirleyip işlem yapmak. Sitede klasik müzikseverleri değişik seçenekler bekliyor: 24 Saatlik Bilet, 30 Günlük Bilet , 12 Aylık Bilet. Sitede bazı kısa videoları ücretsiz olarak da izleyebilirsiniz. Ancak bunlar daha çok tanıtım ya da bilgilendirme amaçlı videolar. Sitedeki konser tarihlerini ve konser arşiv listesini incelerseniz karar vermeniz daha da çabuklaşacaktır. “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall”de arkadaşlarınıza, sevdiklerinize sürpriz yapmanızı sağlayacak özel seçenekler de mevcut. Berlin Filarmoni Dijital Konser Salonu üyeliğinizin keyfini, Sony Bravia internet özellikli televizyonunuz varsa televizyon yoluyla da çıkarabilirsiniz.

Medici TV
Medici.tv, klasik müzik tutkunlarının vazgeçemediği bir diğer adres. “Classic +” üyeliğiyle canlı konserleri ve arşivdeki yüzlerce konser ve belgeseli istediğiniz kadar izleme şansına sahip oluyorsunuz. Görüntü ve ses kalitesi çok yüksek. Medici.tv’ye üye olduktan sonra aynı üyeliği biligisayarlarınızda, iPhone, iPod Touch ve iPad’lerde de kullanabiliyorsunuz. Klasik müzik tutkunları için Medici.tv kesinlikle bir hazine niteliğinde; sadece konserlerden değil belgesellerden de çok şey öğrenmek mümkün. Bilgisayarınızı evinizdeki sistemine bağladığınız takdirde konser salonları adeta evinize taşınmış oluyor.

My First Classical Music Book App (iPad/iPhone versiyonu)
“My First Classical Music App”, Naxos tarafından önceki yıllarda yayınlanmış “My First Classical Music Book”un iTunes AppStore üzerindeki uygulaması. İçerik olarak kitapla aynı ama hiç kuşkusuz, uygulama, interaktif / etkileşimli özellikleriyle öne çıkıyor. Uygulamada dinlediğimiz anlatıcı ve anlatım çok başarılı. Ekrana dokunarak bilgiler istenildiği kadar tekrar dinlenebiliyor. Bir örnek verelim: “Peter ve Kurt”un kullanıldığı enstrümanlar bölümünde klarnet, obua gibi enstrümanlar hakkında bilgi verilirken yine son derece cazip bir biçimde hazırlanmış interaktif özellikler sayesinde enstrümanların seslerini duymamız mümkün oluyor. Besteciler bölümünde çocukları neşelendirecek bilgilere de yer verilmiş. Bestecilerin eserlerinden örnekleri de dinleyebiliyoruz.”My First Classical Music App”, dijital dünya ile tanışmış çocukların seveceği bir uygulama. Çocuklara klasik müziği anlatan bu uygulama, uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde, İngilizce pratik yapma konusunda yardımcı da olacaktır.

TRT Uyggulaması
TRT’nin AppStore üzerinen yükleyebileceğiniz ücretsiz TRT uygulaması, klasik müzik dinleyicilerinin seveceği bir diğer uygulama. TRT Radyo 3 yayınlarını bu uygulama üzerinden dinlerken kayıt yapma imkanınız da var; böylece Radyo 3’ün programlarını istediğiniz zaman yeniden dinlemeniz münkün. Bu özellik, radyo uygulamaları söz konusu olduğunda TRT’yi bir adım öne çıkarmış oluyor. TRT Radyo uygulamasında “Radyo Kanalları” altında bulacağınız Radyo 3 yayını dışında “Tematik Kanallar” kategorisinde bulunan “TRT Klasik” istasyonunu da dinlemeniz mümkün.

Not: Yazının başında anlatılan Classic FM uygulaması yakın zamanda “Turkish App Store”dan çekilmiş görülüyor. Uygulamayı daha önceden indirenler için sorun yok; radyoyu dinlemeye devam edebiliyorlar. iPad ya da iPhone’larını yeni alanların bu radyoyu dinlemeleri, “Radio Tuner” ya da “Tunein” gibi radyo uygulamaları yoluyla mümkün. Söz konusu uyugulamaların “browse” butonlarını kullanarak ülkeler içinde arama yapmanız gerekiyor. Classic FM, “Birleşik Krallık – UK” sıralamasında bulunabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s