Isabelle Faust: “Abbado ile Çalışmak Yaşadığım En İlham Verici Tecrübelerden Oldu”

Kemancı Isabelle Faust, yeni albümünde Claudio Abbado ve Orchestra Mozart ile birlikte. Berg ve Beethoven Konçertolarını içeren albüm Gramophone ve BBC Music Magazine tarafından Mart ve Nisan 2012’de “Ayın CD”si olarak öne çıkarıldı. Isabelle Faust ile yaptığım bu röportaj Neo Filarmoni klasik müzik dergisinin Mayıs-Haziran 2012 tarihli sayısında yayınlanmıştı. Röportajın sonunda güzel bir haber de var.

Berg ve Beethoven konçertolarını içeren, Harmonia Mundi etiketli son albümünüzden bahsedebilir miyiz? Bu albümü yapma fikri nasıl doğdu ve gelişti?
Bu albüm aslında Claudio Abbado’nun fikriydi; 2009 yılında Orchestra Mozart ve benimle Berg konçertoyu çalışırken aklına gelmişti. Daha önce, Abbado ve Mahler Oda Orkestrası ile Beethoven konçertoyu çalmıştım; bu nedenle bu çalışma onunla ikinci çalışmam oldu. O zamandan beri Berg ve Beethoven’ı aynı kayıtta biraraya getirmek Abbado’nun arzusuydu.

Berg ve Beethoven konçertoların aynı CD’de yer alması alışılanın dışında bir durum. Konçertoları çalışırken ya da kaydederken bu iki esere nasıl yaklaştınız?
Claudio Abbado daha önce Beethoven Konçertoyu hiç kaydetmemişti. Bu nedenle bu eseri Berg ile aynı kayda koyma konusunda çok istekliydi. Bu CD için yaptığımız prova günlerinde hep Berg ile başlayıp Beethoven ile devam ediyorduk ve bu sıralamayı CD’de korumaya karar verdik. Keder ve acılardan hareket edip Berg Konçerto’nun sonundaki koral bölümde rahatlamaya ve sonunda Beethoven’daki ışığa doğru ulaşmak bize çok doğal geldi.

Abbado ve Orchestra Mozart ile kurduğunuz bağdan bahsedebilir misiniz? Dünya çapında bilinen bir sanatçı olarak bu beraberlikten neler almış olabilirsiniz?
Abbado ile çalışmak yaşadığım en ilham verici, en güçlü tecrübelerden oldu. Notalar arasındaki sihiri hayata nasıl aktardığını en yakından görüp yaşamış oldum. Abbado’nun çalıştığımız her eserdeki bilinmeyen dünyaları keşfedebilmesi ama her zaman esere ve bestecinin isteklerine saygılı olması uyandıran özellikler. Orchestra Mozart’a gelince: İnanılmaz derecede istekli, esnek, anlayışlı müzisyenler topluluğu. Onlarla bugüne kadar pek çok kez çalıştım ama her defasında beni daha da şaşırtabiliyorlar.

Devamlı turnelere çıkıyorsunuz; izleyicilerinizin modern, çağdaş müziğe karşı ilgilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çağdaş müzik konusunda özellikle genç dinleyicilerimle çok olumlu tecrübelerim var. Gençler bilinmeyen eserlere karşı daha açık görünüyorlar. Geleneksel, bilinen ana repertuvar konusunda ısrarcı değiller. Seyircilerimizi biraz daha maceraya teşvik etmemizin önemli olduğuna inanıyorum. Yeni eserler konusunda onları risk almada biraz cesaretlendirmeliyiz. Tamamen yepyeni bir müziğin getireceği duygu ve düşüncelerin yaratabileceği şaşkınlığın çok sancılı değil tam tersi heyecan verebilecek bir tecrübe olabiliceğine inanıyorum. Zihinleri açan, sorgulamayı teşvik eden bir şey bu. Ama elbette Berg Konçerto zaten neredeyse romantik eserler kategorisinde; duygu dolu lirik bir eser.

Yakın zamanda Türkiye’de konser verme planınız var mı?
Evet, Aralık 2012’de bir piyano trio programıyla İstanbul’da olacağım ve 13 Haziran 2013’te de Abbado ve Mozart Orchestra ile br diğer konserim olacak. Bu konserleri dört gözle bekliyorum; İstanbul’un en büyük hayranlarındanım.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s