Kitap Raflarından: “Sanatçı Öyküler”

Kelime Yayınları etiketiyle kitapseverlere sunulan “Sanatçı Öyküler”, İshak Reyna tarafından derlenen bir seçki. Adından da anlaşılabileceği üzere, seçkideki her bir öykü bir sanat dalı üzerine: Edebiyat (Fatih Özgüven), tiyatro (Doğu Yücel), müzik (Sabahattin Ali), dans (Thomas Bernhard), resim (Mark Twain), heykel (Oscar Wilde), mimari (Ivo Andrić), fotoğraf (Italo Calvino), sinema (Gaye Boralıoğlu), çizgi roman (Levent Cantek). Kitabın açılışında, İshak Reyna’nın kaleme aldığı “Macera Dolu Bir Hayattan Sahneler” de seçkideki öyküler gibi parlıyor.

Kitaptaki öyküler, her bir sanat dalının içine renkli bir yolculuk yapmamızı sağlarken, o sanat dalının doğası üzerine düşünmemize de olanak sağlıyor. Örneğin, Fatih Özgüven’in “Diken” isimli öyküsü, öylesine incelikle yazmış ki “Diken”i başa dönüp yine okumak isteyebilirsiniz.

Her bir öykünün öncesinde, İshak Reyna tarafından yapılan değerlendirmelere de yer verilmiş; bu değerlendirmelerin hepsi kısacık ama düşünülesi perspekftifler içeriyor. Hiç şüphesiz, her öykü farklı okumaları da beraberinde getirecek zenginlik ve güzellikte. Örneğin, İshak Reyna’nın ifadesiyle, Sabahattin Ali’nin “Ses” isimli öyküsü, “müziğin sıkıdüzene sokulmaya çalışıldığında nasıl kendi olmaktan uzaklaştığına” dikkatlerimizi çeken bir öykü. Reyna’nın tespiti çok önemli; hem biz okurlar, hem de müzikle profesyonel olarak uğraşanlar için. 1937 yılında yazılan öykü, Sabahattin Ali’nin toplumsal sorunlara, aydın ve köylüye bakışı çerçevesinde okunduğunda da sadece geçmişi değil günümüz toplumunu da incelemek için yararlı bir tartışma zemini hazırlıyor.

“Sanatçı Öyküler”, sanat tutkunlarının severek okuyacağı renkli bir seçki.

Sanatçı Öyküler Derleyen: İshak Reyna Kelime Yayınları, 128 sayfa Yayın yönetmeni: Asya Çağlar Kapak ve Sayfa Tasarımı: Hüseyin Özkan Kasım 2011, ISBN 978-605-4435-49-4

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s