Kitap Raflarından: Zeynep Oral ve O Büyülü İnsanlar

Okudukça, insanın kendini daha mutlu, daha “zenginleşmiş” hissettiği kitaplar vardır. Bu öyle bir duygudur ki içimizi kıpır kıpır yapar; okuyup öğrendiklerimizi hiç vakit kaybetmeden en yakınımızdakilerle paylaşma isteğine kapılırız. İşte, Zeynep Oral’ın Mayıs 2011’de Cumhuriyet Kitapları’ndan çıkan son kitabı “O Büyülü İnsanlar”, böylesi bir kitap. “Yaratıcılıklarını daha güzel, daha doğru, daha aydınlık, daha adil, daha insanca bir dünya yaratmanın hizmetine vermiş” insanların hikayeleriyle dolu olan bu kitap, bir hazine sandığından farksız; içi, eşsiz değerlerle dolu: Güher-Süher Pekinel, Mina Urgan, Türkan Saylan, Joan Baez… hepsini burada saymak mümkün değil; 24 farklı isim ve bir o kadar da farklı hayat. Tüm bu kişilerin sahip olduğu ortak nokta ise yaratıcılıkları yoluyla bizlere dokunabilecek bir büyüye sahip olmaları.

Bu büyülü insanların portreleri, birer aynadan farksız. Bakıldığında bizi, bize gösteren aynalar bunlar; yaşadığımız çağı ve değerlerini, inandıklarımızı, peşinden gittiklerimizi, gitmediklerimizi, haksızlıkları, çirkinlikleri, güzellikleri hatırlatan ya da sorgulatan. Zeynep Oral’ın sunduğu her bir portre, daha güzel bir dünya için verilen emeğin saygıyla selamlanacak öyküsü. Örneğin, Güher-Süher Pekinel’in kendilerini müzik eğitimine adayıp inandıkları ütopyalar peşinde nasıl çaba sarfettikleri. Ya da James Baldwin’in ‘siyah öfkesi”nin ardındaki ayrımcılığa başkaldırma ve dünyayı iyi yönde değiştirebilme inancı. Oral, bu ve bunun gibi portreler yoluyla bu müthiş insanların aslında kendileri için değil “bizler” için ne çok şey yapmış ya da yapmakta olduklarının altını çiziyor, umut aşılıyor.

Zeynep Oral’ın anlatımında özellikle dikkat çeken noktalar ise kullandığı sade dil ve samimiyeti. Şatafatlı cümleler kurmuyor ama etkili yazıyor; yüreğinden geçeni, gösterişten kaçınarak, bir çırpıda sadelikle ifade edebiliyor. Zaten, Oral’ın yazdığı bu insanların pek çoğu onun arkadaşları, dostları olmuş kişiler. Gerçek dostluklar da samimiyet üzerine kurulu değil midir? Oral, kitabın girişinde “Günümüzde her şeyin satılık olduğu, ya da öyle sanıldığı; emeğin, yaratıcılığın değer olmaktan uzaklaştırıldığı; sanatın her geçen gün magazinleştiği; popülerlik adına halk dalkavukluğunun alkışlandığı; şan şöhret uğruna her yolun mubah olduğu; değer ölçülerininin “reyting” ve sansasyonla ölçüldüğü; tüketim arsızlığının revaçta olduğu bir ortamda, bu büyülü insanlara çok şey borçlu olduğumuza inanıyorum” diyor. İşte bu cümle, belki de, kitabın varoluş nedenini ortaya koyuyor… Zeynep Oral’ın kitabını satın alırken bir adet de en sevdiğimiz kişi için alalım; böylece bu büyülü insanlara daha çok kişinin teşekkür etmesine vesile olalım.

O Büyülü İnsanlar, Zeynep ORAL. Cumhuriyet Kitapları, 304 s. ISBN: 9786055526544 Yayın Yönetmeni: Zeynep Atayman Grafik Tasarım: Ahmet Sungur, Müge Kaygusuz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s