Kitap Raflarından: Emre Aracı, “Kayıp Seslerin İzinde”

Ahmed Adnan Saygun (2001), Donizetti Paşa (2006) ve Naum Tiyatrosu (2010) gibi kitaplarından da tanıdığımız Emre Aracı’nın “Kayıp Seslerin İzinde” adını taşıyan deneme-anı türündeki son çalışması okurları, çok zengin detaylarla duyarlı bir şekilde süslenmiş, mekanların ve kişilerin ruhunu hissettiren, içinden müziğin hep duyulduğu bir yolculuğa davet ediyor. Aracı’nın Andante, Antik Dekor, Cumhuriyet Dergi, Gusto Turkey gibi farklı kaynaklarda, 1990’lı yılların sonundan bu yana yayımlanmış makaleleri, söyleşileri ve bazı müzik dışı yazıları biraraya getirildiğinde ortaya kişisel bir yolculuk bir çıkıyor. Ama, hemen belirtmek gerekir, bu kişisel yolculuk içerisinde özellikle klasik müziğe, sanatın diğer dallarına ve tarihle bağ kurmaya ilgi duyan herkese yer var.

Kitaptaki her bir bölüm, titizlikle kaleme alınan “Takdim” yazısıyla ilişkilendirildiğinde yaşantımızın herhangi bir döneminde dokunduğumuz nesnelerin, gözlerimizin önünden akıp giden imgelerin, duyduğumuz seslerin, aldığımız kokuların, daldığımız rüyaların aslında hiç bir zaman kaybolmadıklarını, biz farkında olmadan bizimle kaldıklarını ve hiç ummadığımız bir anda hem tanıdık, hem yenilenmiş bir enerjiyle karşımıza tekrar çıkabildiklerini görüyoruz. Aynen, Aracı’nın dedesinin kütüphanesinde bulduğu sararmış bir Madama Butterfly opera librettosunun kapağındaki ejderhaların, belki de, yıllar sonra Metropolitan Operası’nda yaşanacak bir anın hazırlıklarını yapmaları gibi.

Emre Aracı’nın kitabında o kadar çok seyahat, durak ve o duraklarda bizi bekleyen öylesine önemli isimler var ki: Örneğin, Londra’daki evinde Handel, rustik Ainola’da Sibelius ya da İstanbul’da Donizetti Paşa. Her bir mekanın kendine özgü ruhu, dokusu, kokusu ve yaşayanları var. Kaybolmaya karşı duruyorlar, Aracı’nın yazılarıyla geçmişten bugüne taşınıyorlar; hayatların bir şekilde muhakkak kesişeceğini ilan ediyorlar.

Müzikolog, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı’nın “Kayıp Seslerin İzinde” isimli deneme-anı kitabı; “Seyahatler, Şehirler, Konserler, Kayıtlar ve Keşifler”, “Osmanlı Çoksesli Müziğine Dair”, “Portreler, Sohbetler” ve “Adnan Saygun Üzerine” olmak üzere toplam dört bölümden ve bu bölümlerdeki altı çizilerek okunacak onlarca makale ve incelenecek belge ve resimden oluşuyor.

Kitabın Künyesi: Kayıp Seslerin izinde. Yapı Kredi Yayınları. 444 s. ISBN: 978-975-08-2021-2 Kitap editörü: Mine Haydaroğlu Düzelti: Filiz Özkan Kapak Tasarımı: Nahide Dikel Grafik Uygulama: Süreyya Erdoğan

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s