Çocuklar İçin Klasik Müzik Konulu Kitaplar: “Charlotte’nin Müzikli Maceraları”

“Charlotte’nin Müzikli Maceraları” kanatlı, küçük bir kız olan Charlotte’nin (okunuşu Şarlotte) öyküsü üzerine kurulu. Charlotte, gökyüzünde süzülüp giderken ufukta bir şehir ve çan kulesi görüyor; kanatlarını rahatça uzatıp dinlenmek amacıyla kulenin manzaralı odalarından birinde konaklamak istiyor. Baykuş, ona tek boş oda olan, en tepedeki 17 numaralı odayı veriyor; ayrıca, odanın anahtarını ve bir de rehber kitapçığı. Kitapçığın sayfalarına baktığında Charlotte, burada pek çok müzisyenin kaldığını anlıyor. Biz okurlar da öykünün içine girdikçe, kulenin çanı sabah 8’den akşam 10’a kadar her saat başı çaldığında Charlotte’nin birbirinden önemli bestecilerle karşılaştığını görüyoruz. Önce Dvorak, saat 9’da Mahler, ardından Bartok, Schumann… Gece 10’da ise Debussy. Charlotte’nin kulede karşı- laştığı her bir besteci kitabın bir bölümünü oluşturuyor.

Bölümlerde neler mi var? Çok keyifli, çok renkli: Öncelikle Charlotte’nin bestecilerle karşılaşması, onlarla yaptığı küçük sohbetler var. Örneğin, Charlotte, Dvorak ile karşılaştığında bestecinin kolunun altında rengarenk buharlı bir gemi maketi taşıdığını görüyoruz. Bu, Dvorak’ın tanınma simgesi; 26 Eylül 1892’de böyle bir gemiyle New York’a varmış olması vurgulanıyor… Ayrıca her bölümde, bestecilerin önemli yapıtları sıralanıyor, kısa biyografileri veriliyor, bazı klasik müzik terimleri açıklanıyor, bilmece bulmacalara yer veriliyor ve en sonunda da bütün bölümü özetleyen bir özel bulmaca bulunuyor. Bu bulmaca, kitaptaki bilgilerin pekiştirilmesine, çocuğun bilgiyi özümsemesine ve akılda tutmasına yardımcı oluyor. Yani, “Charlotte’nin Müzikli Maceraları”, hem eğlenceli hem de öğretici bir kitap.

Kitabın kapağında, 9 yaş ve üstü ibaresi bulunuyor. Yazar Christine Mellich, müzik bilimi ve felsefe öğrenimi görmüş, operada ve radyoda yardımcı yönetmen olarak çalışmış. Yazar olarak da, özellikle Berlin Filarmoni Orkestrası, radyolar ve müzik dergileri için katkılarda bulunmuş. Kitabı resimleyen Maren Barber ise iletişim tasarımı öğrenimi almış, çocuklar için pek çok kitap ve CD yayınlamış, Berlin Filarmoni Orkestrası için çizimler yapmış.

Kitabın künyesİ. Charlotte’nin Müzikli Maceraları Yazan: Christine Mellich Çeviren: Ersek Kayaoğlu Kapak ve Sayfa Uygulama: Hüseyin Özkan Sayfa Sayısı: 104 Renkli Baskı ISBN: 978-9944-343-89-3 Yayınlayan: Kelime Yayınları

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s