Notting Hill (Roger Michell, 1999) Filmi ile Medya Okuryazarlığı Çalışması

nottinghill2
Günlük yaşantımızın pek çok anında medya iletilerine maruz kalmaktayız. Sokakta rastladığımız ilan panoları, otobüste yanıbaşımızda oturan yolcunun okuduğu gazete ya da dergi, siyasi parti propagandaları, izlediğimiz TV programları, dinlediğimiz radyolar… Her gün yüzlerce, binlerce medya iletisi ile farkında olarak ya da olmayarak iç içeyiz.

Bize ulaşan her bir medya iletisi, gerçeği ne denli yansıtabilir? Dramalar bir yana haberler ya da belgeseller gerçeği birebir bize sunabilir mi? Yoksa her medya iletisinde olduğu gibi bunlar da birer kurmaca örneği değil midir? Hepsinin içinde farklı değerler, ideolojiler yok mudur? Bunların farkında mıyız? Medyanın bize neyi nasıl gösterdiği ve izleyende ne etki uyandırabileceğini bir film yardımıyla örnekleyelim.

Bu amaçla kullanacağımız film 1999 yılında Roger Michell’in yönettiği Notting Hill. Filmin başrollerindeki Julia Roberts ünlü bir Hollywood yıldızını, Hugh Grant ise İngiltere’de yaşayan bir kitapçıyı canlandırmışlardı.

Filmde iki farklı sekansı büyüteç altına alıp şu soruları cevaplamaya çalışın:

A) Notting Hill’in, Anna’yı bir Hollywood yıldızı olarak gösterdiği açılış sekansı

Mekan: Film, bize nasıl bir mekan sunar? Kullanılan renkler, imgeler nedir? Bunlar sizin üzerinizde nasıl bir etki yaratır?

Müzik: Bu sekansta kullanılan Elvis Costello’nun şarkısı “She” nasıl bir etki yaratır? Müzik; mekan kullanımına ve görüntülere nasıl katkıda bulunur? Şarkı ile Anna nasıl bütünleşir?

Kamera: Kamera, Anna’yı gösterirken nasıl konumlanmıştır? Neden sıklıkla yakın plan çekimler vardır?

Işıklandırma: Açılış sekansında ışıklandırmada dikkatinizi ne çekmektedir? Bu ışıklandırma Anna’nın görüntüsünün size ulaşmasında nasıl bir etki yaratır?

Dergi kapaklarında Anna: Açılış sekansı, Anna’nın fotoğraflarının kullanıldığı dergi kapaklarından bir seçki sunar. Bu seçkinin amacı nedir? Bu seçki, Anna’yı nasıl anlatır size?

B) William’ın Kız Kardeşinin Doğum Günü Partisindeki Yemek Sekansı

Bu bölümde aile üyeleri ve Anna, korkularından, endişerinden bahsederler.

Anna’nın endişe ve korkuları: Anna’nın yaşadığı endişe ve korkuları sıralayınız.

Masadakilerin Anna’ya tepkileri: Yemek masasında bulunan ve Anna’yı dinleyen aile üyelerinin tepkilerini sıralayınız. Bu tepkilerin neden(ler)i ne olabilir?

Karşılaştırma: Yemek sekansındaki Anna ile açılış sekansındaki Anna’yı karşılaştırınız. Bu görüntüler size medyanın iletilerini bize ulaştırmadan önce bu iletileri nasıl kurguladığını gösterir mi? Tartışın.

© Ali Nihat Eken, İstanbul, 2007

(Bu yazım,  Thinking Classroom isimli derginin Nisan 2004 sayısında yayınlanan “Seeing what we look at” isimli makalemden uyarlanmıştır.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s