Favori Uygulamalarım

iphone-5s-gold-232

Akıllı telefonlar ya da tabletler, günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında. Aslında bu cihazları tanımlamak oldukça güç. Örneğin, telefonlar. Farklı uygulamalar sayesinde telefonlar, bambaşka akışkan kimliklere bürünebiliyor. Bazen gazete, bazen müzikçalar, bazen sözlük, bazen spor koçu… İşte, bu yazıyı da sıklıkla kullandığım uygulamalardan üçü oluşturuyor. Yazdıklarıma çabucak bir göz atmak size hitap eden bir uygulamaya rastlamanıza yardımcı olabilir. 

classic fm appClassic FM: Classic FM, Britanya’nın önde gelen radyolarından. 1992 yılından bu yana yayın yapıyor. Kamu yayıncısı BBC’nin Radyo 3’ü ile rekabette. Classic FM, özenle hazırlanmış “playlist”leri ile klasik müziği sevdiren bir radyo. Sunucuları arasında John Suchet gibi önemli isimler var. Suchet’yi bugüne kadar yazdığı Beethoven konulu kitaplardan da hatırlayabilirsiniz. Radyonun internet sitesi, klasik müzik dinleyicilerini bilgilendiren bir anlayışla da hazırlanmış ve sürekli yenileniyor, zenginleşiyor. Tüm bu bilgilere ve radyonun yayın akışına  hem bilgisayarınızdan hem de telefonunuzdan ulaşabilirsiniz.  iPhone’dan dinlediğinizde çalan eserin adını da görebiliyorsunuz. Keşfedecek çok şey var. Uygulamayı telefonunuza indirmek için tıklayınız.

dayone
Day One: Day One, günlük tutmak isteyenler için çok güzel bir uygulama. İsterseniz detay yazın, isterseniz kısa kısa notlar alın. Fotoğraf da ekleyebilirsiniz. Günlüğünüzde daha önce yazdıklarınıza göz atmak istediğinizde “Timeline” ve “Photos”, telefonunuzun ekranında çok şık duruyor. Bu uyugulamayı telefon dışında bilgisayarınıza ya da iPad’inize de kurabilirsiniz. Böylece günlüğünüze “Cloud” yardımıyla her yerden kolayca ulaşabilir, güncelleme yapabilirsiniz. Uygulamayı son iki yıldır kullanıyorum; geriye dönüp bakmak çok keyifli. İndirmek için tıklayınız.

bbcnews

BBC News: Bu uygulama belki de en çok kullandığım uygulama. Habere ulaşmak için, neredeyse günün her saatinde elimin altında. BBC kalitesi haber sunumunda, içeriğinde ve güncellemede hemen kendini belli ediyor. Bazı haberlerde video izlemeniz de mümkün. “Live Radio” seçeneğinde ise BBC World Service radyoyu dinleyebiliyoruz. Haber kategorilerini kişiselleştirmek de uygulamanın artılarından. Twitter, Facebook, e-mail seçenekleri okuduğunuz haberi paylaşmayı kolay kılıyor. BBC News, İngilizcesini geliştirmek isteyen kişiler için de iyi bir haber uygulaması. İndirmek için tıklayınız.

JOIN ME ON TWITTER © Ali Nihat Eken, İstanbul, 2013

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s