Koza Han’a Girmek Kolay, Çıkmak Zor

koza10 copy

Koza Han, Bursa Temmuz 2014

Bursa’daki Koza Han, kentin özel yerlerinden. Han’da dolaşırken mekanın ruhu sizi hemen etkisi altına alıyor. 1491 yılında II. Bayezid tarafından hayır işlerine gelir sağlama amacıyla kurulan Koza Han’ın yapımında tuğla ve taş kullanılmış.

Fotoğraf galerisinden de görebileceğiniz üzere (kareye yakın) dikdörtgen bir yapı olan Koza Han’ın iki katı var.  Ortada bir avlu ve bu avluya bakan odalar yani dükkanlar bulunuyor. Avlu katında 45, üst katta 50 oda bulunuyor.

Avluya bakan dükkanlar ziyaretçilere renk cümbüşü sunuyor. İpekler, havlular… hepsi de göz alan güzellikte. Alışverş yapmadan durmak pek mümkün değil.

Koza Han’ın avlu katında “çay bahçesi” havasında yiyecek içecek yerleri de var; buralarda soluklanıp mekanın keyfini çıkarmakta yarar var. Avlunun ortasındaki taştan yapı, şadırvan ve küçük mescitten oluşmakta.

Kuzeydeki ana kapıdan adımınızı atar atmaz yapının güzelliği bir film sahnesindeymişsiniz hissi uyandırıyor.  Zaten, Koza Han, zaman zaman film platosu olarak da kullanılıyormuş. Fotoğrafçıların da vazgeçilmez mekanı.

Koza Han’ı gezerken duvarlarda fotoğraflar da göreceksiniz. Bunlardan birinde Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip var. Elizabeth ve Philip, Koza Han’ı Mayıs 2008’de ziyaret etmişler.

Son bir not da yazının başlığında: Koza Han’a girmek kolay çıkmak zor. Birbirinden güzel ürünleri bulabileceğiniz, tarihi dokusuyla size “dokunabilen” bir yer. Bursa’ya yolu düşen herkesin görmesini tavsiye ederim.

Aşağıdaki ilk fotoğrafa “tıklayarak” fotoğraf galerisini gezebilirsiniz.

(Bu yazının bazı bölümlerinde Bursa İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan Bursa Kent Rehberi’nden yararlandım)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s