Ömür Köroğlu: Yapraklardan Yaptığı Tablolarda Doğanın Yalın Hali Var

Ömür Köroğlu, yaprağı sanatla birleştiren bir sanatçı. Çalışmalarında doğanın yalın hali ve samimiyeti var. Köroğlu, yaprağı kullanırken sadece sanat yapmıyor aynı zamanda doğaya da bir anlamda teşekkürlerimizi sunmuş oluyor. Aradığımız her şeyin doğada var olduğunu, dikkatli bakmamız gerektiğini ortaya koyuyor.

Köroğlu’nun çalışmalarına Seferihisar’da rastladım ve yapraklardan oluşan tablolarına uzun uzun bakmaktan kendimi alamadım. Kısa bir söyleşiyle de Ömür Köroğlu’nu blog okurlarıyla tanıştırmak istedim.

YS1

Sayın Ömür Köroğlu, Yaprak Sanatı konusunda ön bilgi verebilir misiniz?
Yaprak Sanatı; doğadan, mevsiminde ve ikliminde toplanan bitkilerin ilaçlanarak kurutulmasıyla oluşan, boya kullanılmadan ve çizilmeden, yaprakların doğal form ve dokusunu kullanarak çalışılan bir tür minyatür sanatıdır.

Sizi bu sanata yönelten ilham kaynağı ne oldu? 
Benim bu sanata başlamam doğa sevgisinden kaynaklandı. Bu sevgi, bitkilerin yaradılışına duyduğum hayranlıkla halen devam eden bir yolculuğa başlamama neden oldu.Emek ve sabrın çiçeklerle hayat bulması, benim de yaşamıma güzellikler getirmeye başladı.Ne de olsa çalışırken kullandığım malzeme “çiçek”ti.

yes5Yaprakların tabloya dönüşmesine kadar nasıl bir süreç yaşanıyor?
Yapraklarla bir tabloyu çalışmaya başlamadan önce doğru zaman ve ruh halini yakalamam çok önemli. Bu noktada, doğru notaları dinlerken, önceden çizim yapmadığım için, önce manzaramı hayal ediyorum. Daha sonra yaprağın rengi ve formuyla yola çıkarak eserimi bitiriyorum. Aynı ölçülerdeki çalışmalarım 4 saatte bittiği gibi 2 gün de sürebiliyor.

Doğa ile aranızdaki ilişkiyi nasıl tarif edersiniz?
Doğa öylesine kusursuz bir programda oluşuyor ki, bu oluşumun ardında Allah’ı ve onun sanatını görüp idrak etmek, bu idrak ile tüm olumsuzlukları sindirebilmek ve beraberinde, tüm güzelliklere şükretmek… Yaprak Sanatı bu noktadan bakıldığında sadece bir sanat değil, tekamüle de bir vesile…

Çalışmalarınızdan oluşan sergiler açıyor musunuz? 
Evet, İzmir’de zaman zaman kişisel sergilerim oluyor. Bu yıl İzmir Resim Heykel Müzesi’nde 1-15 Aralık 2014 tarihleri arasında yeni bir kişisel sergim daha olacak..Ayrıca seminer ve atölye çalışmalarıyla da sanatsever dostlarımızla bir arada olma keyfini yaşıyorum.

YS2 copy

YS3
Ömür Köroğlu’nun çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgiye şu adreslerden ulaşabilirsiniz: 1)  YaprakSanat isimli internet sitesi. 2) Köroğlu’nun Facebook sayfası .

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s