Antonin Dvorak: Dokuzuncu Senfoni

1841-1904 tarihleri arasında yaşamış Çek besteci Antonin Dvorak, yaşamı boyunca 189 esere imza atmış; bunlar arasından “9. Senfoni” (Yeni Dünya’dan) bestecinin en popüler eseri olarak günümüze gelmiştir. Dvorak’ın bu eserini anlamak için 1891 yılına dönmekte yarar var.

Dvorak, 1891’de davet üzerine, Amerika’ya gitmiş ve New York’taki “The National Conservatory of Music”in yöneticisi olmuştur. Burada, klasik müzikte bir Amerikan kimliğinin yaratılması fikrini savunup öğrencilerine zenci ve kızılderili ezgilerini dikkatlice izlemeleri tavsiyesinde bulunmuştur. Çek müziğinde görülen “mili kimlik” kavramının Amerikan klasik müziği için de yaratılmasında Dvorak’ın çabası önemli sayılmalıdır.

Dvorak, Amerika’da bulunduğu dönem içinde, Avrupa’da kazandığı birikim ile Amerikan folk ezgilerini klasik müzikte eriterek önemli eserler yaratmıştır. 1893 yılında tamamladığı “9. Senfoni”’de, Dvorak’ın “zenci mi yoksa kızılderili ezgileri mi kullandığı” ya da “Amerikan milli ezgileri kullanan bir Çek müziği stilinde bir eser mi yarattığı” her zaman tartışılmıştır. Bu tartışmalarda, Dvorak, eserindeki bütün temaların özgün olduğunu ancak Yeni Dünya’nın bazı ritm ve melodi özelliklerini kullandığını vurgulamıştır. Varılan nokta ne olursa olsun, Dvorak’ın 9. Senfoni’si içerdği bütün zengin melodilerle etkileyen bir eser.

marin-alsop-dvorakİşte bu eseri, bütçenizi zorlamadan, başarılı bir yorum ve kayıtla Naxos firmasının bir CD’sinden dinleyebilirsiniz. Marin Alsop yönetimindeki Baltimore Senfoni Orkestrası’nın “Antonin Dvorak: Symphony No. 9 – From the New World” CD’si son derece olumlu eleştiriler alan bir kayıt içermekte. Eleştirmenlerin altını çizerek vurguladığı, CD kaydının mükemmel olması ve Alsop’un senfoniyi son derece “içten” yorumlaması. Bu eleştirmenler arasında, Ivan March, Gramophone dergisinde, CD’nin “iki kez önerilebilecek” bir çalışma olduğunu vurguluyor ve buna neden olarak da CD’de yine son derece başarılı bir şekilde kaydedilmiş Symphonic Variations’ın da yer almasını gösteriyor.

Dvorak’ın eserini Marin Alsop yönetimindeki Baltimore Senfoni Orkestrası kaydını iTunes Türkiye’den satın alabilirsiniz. Lütfen buraya tıklayınız.

Marin-Alsop-9_credit-Grant-LeightonFotoğraf: Grant Leighton

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s