BBC 10 Pieces Projesi

Sizlere bu yazımda Britanya’daki ilköğretim okularında uygulanan bir projeden bahsetmek istiyorum: “BBC 10 Pieces”. Türkçemize “10 Parça” olarak çevirebiliriz. Ekim 2014’te başlayan BBC önderliğindeki bu proje, Britanya’daki okullarda yaz döneminin bitmesiyle birlikte Temmuz 2015’te sona erecek.

BBC 10 Pieces; öğrencileri klasik müzikle tanıştırmayı ve bu müzik türünün vereceği ilhamla onların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerini hedefliyor; müzik, dans ya da dijital sanat yoluyla… Düşüncesi bile insanı heyecanlandırıyor, değil mi?

Projenin ilk aşaması 6 Eki 2014 tarihinde başladı. Proje için seçilen 10 müzik parçasının tanıtıldığı özel bir film, Britanya’da bir hafta boyunca sinemalarda ücretsiz gösterildi. BBC, televizyon yayını ve uygulaması BBC iPlayer ile bu gösterimlere destek verdi. Filmin DVD’leri hazırlandı.

İkinci aşama, Mart 2015’e kadar sürdü. Proje kapsamındaki eserler, okullarda incelendi ve kullanıldı. Onlarca ders planı, yardımcı kaynak ve faaliyet seçeneği internet üzerinden Britanya okulları ve halkıyla paylaşıldı. Öğrenciler seçilen eserlerin verdiği ilhamla kendi bestelerini, danslarını ve dijital sanat çalışmalarını yarattılar. İnternet üzerinden canlı ders yayınları da dikkat çekici zenginlik ve ciddiyetteydi. Örneğin; Nicola Benedetti, BBC Scottish Orchestra ile birlikte Glasgow’dan canlı yayında müzik dersi verdi. Bu dersin etkili kullanımı için ders notları ve planları da önceden öğretmenlerle paylaşıldı. Bu programlar bütün ülkede sınıflarda canlı yayın yoluyla seyredilebildi. Öte yandan, öğretmenler, öğrencilerinin yarattıklarını, proje için hazırlanan siteye yükleyerek dış dünya ile paylaştılar. Atölye çalışmaları, sadece klasik müzik ile sınırlı değildi; dans, animasyon, dijital sanat üzerine ustalık sınıfları ve atölye çalışmaları da yapıldı.

Projenin son aşaması Nisan 2015’te başladı, yaz aylarında son bulacak. Bu aşama, özellikle BBC Orkestraları ve Şarkıcıları’nın ülke çapındaki etkileşimli sunum ve performansları üzerine kurulu. BBC Ten Pieces, Temmuz 2015 tarihinde BBC Proms konserleriyle sonlanacak. Konserlerde projenin adını aldığı 10 eser dışında öğrencilerin çalışmaları da izleyenelere ulaştırılıyor.

BBC Ten Pieces, işte böyle bir proje. Bu yazıda sadece bir özetini sizlerle paylaşabildim; bu kadar detay bile hayranlık uyandırıyor. Müziği; çocuklara, yeni nesillere aktarmak ve onların kendilerini özgürce ifade etmelerini sağlamak alkışlanmalı, hem de çok alkışlanmalı.

“BBC 10 Pieces” Projesindeki 10 Parça

John Adams: Short Ride in a Fast Machine
Beethoven: Symphony No. 5 (1. Bölüm)
Britten: ‘Storm’ Interlude (Peter Grimes)
Grieg: In the Hall of the Mountain King (Peer Gynt)
Handel: Zadok the Priest
Holst: Mars (The Planets)
Mozart: Horn Concerto No. 4 (3. Bölüm)
Mussorgsky: A Night on the Bare Mountain
Stravinsky: The Firebird – suite (1911) (Finale)
Anna Meredith: Connect It

Fotoğraf: Marc Marnie… Nicola Benedetti, Sistema İskoçya projesinde çocuklarla çalışıyor.

BIG NOISE & NICOLA BENEDETTI  14th October 2010

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s