Antonio Vivaldi: Portre

Antonio Vivaldi 1678 – 1741

“Vivaldi’nin konçertoları yeni ezgiler, ritmik canlılık, solo ve orkestra topluluğu arasındaki renk bağdaşması, dramatik gerilim ve biçim netliği açısından çok alımlıdır.” Evin İlyasoğlu

* Barok Dönem’in önde gelen bestecilerinden Vivaldi, 800’den fazla esere imza atmış, konçerto biçimini geliştirmiştir. Ancak, ölümünden sonra müziği gözden düşmüş, çok az icra edilmiş, hatta başka bestecilere atfedilmiştir. Vivaldi’nin kaybolan ya da saklanan pek çok eseri 1920’lerden sonra ortaya çıkarılmıştır. Örneğin, “Il Gran Mogol” isimli flüt konçertosu 2010’da İskoçya’da, “Orlando Furioso” operası da 2012’de bulunmuştur.

* Vivaldi’nin kızıllığı kemancı babasından gelmiştir. 1703 yılında papaz olan Vivaldi’ye saçlarının renginden dolayı arkadaşları Kızıl Rahip takma adını vermişlerdir. Babasına da Kızıl Kafalı Rahip dendiğini hatırlatalım.

* Vivaldi, astım hastasıydı; konuşurken bile zorlanır, kendini güçsüz hisseder ve başı dönerdi. 1703 yılında başladığı papazlık görevini belki sağlık belki de müziğe zaman ayırmak için bırakmıştır.

* “Mevsimler” (The Four Seasons), Vivaldi’nin en çok bilinen eseridir. Vivaldi, yaklaşık 230 konçertosunu keman için bestelemiş. Bir o kadar konçertoyu da mandolin, flüt, viyola, aşk viyolası gibi farklı enstrümanlar için yazmıştır. Vivaldi’nin müzikleri sinemada da kullanılmıştır. “L’estro harmonica 8 Numaralı Konçerto”, “Ahlaksız Teklif” (Indecent Proposal); “Mevsimler”, Julia Roberts ve Richard Gere’li “Özel Bir Kadın” (Pretty Woman), “Nulla In Mundo Pax Sincera”, piyanist David Helfgott’un anlatıldığı “Shine” ve “Çello Konçerto”, Kubrick’in “Barry Lyndon” filmi.

shine

* Vivaldi, uzun yıllar “Pio Ospedale della Pietà” isimli bir yetimhanede bestecilik, şeflik ve öğretmenlik yapmıştır. Bu dönemde müziklerin çoğunu da himayesindeki yüksek yetenekli kimsesiz kızların performansları için bestelemiştir.

* Anna Tessieri Girò isimli öğrencisi Vivaldi’nin en gözde öğrencisiydi; besteciye yolculuklarında kızkardeşi Paolina ile eşlik etmiştir. Vivaldi’nin bu üç kadın ile ilişkisi konusunda söylentiler olmuştur; ancak kesin bir bilgi yoktur.

* Vivaldi, kilise korosu için ezgiler, oratoryolar ve missalar da yazmıştır. “Gloria” en meşhurudur. 1930’larda keşfedilen bu eser Alfredo Casella’nın 1939’da düzenlediği “Gloria Haftası” ile yeniden hayat bulmuştur.

* Vivaldi’nin mezarı Viyana’da Mozart’ın mezarıyla aynı yerdedir. Ancak tam yeri bilinmemektedir. Viyana Teknik Üniversitesi mezarlığın üzerine kurulduğunda bestecinin gömülü olduğu yer kaybolup gitmiştir.

Kaynaklar: Darren Henley, Sam Jackson, Tim Lihoreau ‘Classic FM The Hall of Fame’; Evin İlyasoğlu ‘Zaman İçinde Müzik’; İrkin Aktüze ‘Müziği Okumak’.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s