Bisikletli Çocuk ve Beethoven

Bisikletli Çocuğun Arayışında Beethoven

Toplumsal gerçekçi sinemanın önemli yönetmenlerinden Belçikalı Dardenne Kardeşler’in filmografisi saf sinema arayan izleyecileri memnun eden örneklerle doludur. Dardenne Kardeşler, sınıfsal eşitsizlikler altında ezilmiş insanların durumlarını seyirciyi ‘kandırmadan’ beyazperdeye taşırlar. Hafızalarımızı tazelemek için birkaç örnek: Rosetta (1999), alkolik annesi ile yaşayan genç bir kızın işten çıkarılışı ve hayatta kalma mücadelesini anlatırken, Oğul (Le fils, 2002) oğlunu öldüren çocuğu çırak olarak yanına alan marangoz babanın vicdanına kamera tutuyor, Çocuk (L’Enfant, 2005) ise çocuğunu satan Bruno’nun içsel yolculuğuna bizleri ortak ediyordu. Ve yakın tarihli İki Gün ve Bir Gece (Deux jours, une nuit, 2014)…

Bu yazının çıkış noktası olan Bisikletli Çocuk (Le gamin au vélo) ise 2011 yılı yapımı. 12 yaşındaki Cyril’in, kendini terkeden babasını ve babasının ona hediye ettiği bisikletini arayışını, bu arayış sırasında masumiyetini kaybedişini ve insanlığı, Samantha ile ilişkisinde bulmasını anlatmaktaydı.

Dardenne Kardeşler, filmlerinde müzik kullanmamayı tercih eden yönetmenlerdendr. Bisikletli Çocuk ise bu çerçevede ele alındığında farklı bir konuma sahip. Dardenne Kardeşler; aile, çocuk, güven, güvensizlik gibi temaları işledikleri bu filmde, Beethoven’ın İmparator olarak da bilinen 5 numaralı piyano konçertosundan yirmi iki saniye süren bir cümle kullanırlar. Konçertonun Adagio bölümünden alınan bu cümle Cyril’in arayışlarındaki önemli anlara imza atar adeta. Kendinize ait bir yorumunuz muhakkak olmuştur ya da olacaktır ama yönetmenler Huffington Post’a verdikleri bir mülakatta bu konuda şöyle söylerler:

Müzik, Cyril’in hayatında eksik olan herşeyi temsil eder; sevgi, şefkat ve tesellinin yerine geçer.

Gerçekten de çok doğru; Beethoven’ın konçertosundan sadece bir cümle kullanılarak ifade edilen bu duygular, Cyril’in arayışını takip eden izleyicinin, bir an önce filmde bulmak istediği duygulardır.

Filmde dinlediğimiz kayıt, piyanist Alfred Brendel ve Bernard Haitink yönetimindeki Londra Filarmoni’ye ait. Bir Beethoven eserinin günümüzde geçen bir filme nasıl bir ruh kattığının zarif bir örneğini de sergileyen Bisikletli Çocuk, bu özelliğiyle hafızalarımızda hep özel br yere sahip olacak.

BEETHOVEN

1770-1827 yılları arasında yaşamış bir Klasik Dönem bestecisidir.

KONÇERTO

Beşinci Piyano Konçertosu, 1809 yılında bestelenmiştir.

UZUNLUK

Beethoven’ın 5. Piyano Konçertosu, bestelendiği dönemin en uzun konçertosudur.

ANDRE PREVIN

Tüm yaşantınız boyunca bir Beethoven senfonisinin peşinde koşabilir; yine de ona yetişemeyebilirsiniz.

DardenneBrothers

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s