Doppio (1)

1Birleşik Krallık’ta Şubat 2016’da açıklanan bir araştırma sonuçlarına göre, kitap okuma alışkanlığı olan kişiler kendileriyle daha barışık, başkalarıyla da daha kolay bağ kurabiliyor. Liverpool Üniversitesi’nde yapılan araştırma, kitap okuma alışkanlığı olan kişilerin kendi hayatlarını ilgilendiren karar alırken daha güven sahibi olduklarını da ortaya koyuyor. Araştırmada, kitap okumanın hoşgörü ve empati kurmada olumlu etkisinden de söz ediliyor. Diğer bazı sonuçlar şöyle:

Nüfusun %27’si okuma alışkanlığının hayatlarında pozitif değişiklik yapmada katkısı olduğuna inanıyor; örneğin yeni bir iş aramak ya da kötü giden bir ilişkiyi bitirmek. %36, kitapların seyahat etmede ilham kaynağı olduğunu belirtiyor. Yetişkinlerin %19’u hobi belirlemede kitapların etkisinden de bahsediyor.

'BRIDGET JONES: THE EDGE OF REASON'Moraliniz mi bozuk? Katılımcıların %35’i, morallerinin bozuk olduğunda kitap okumanın onları rahatlattığını söylerken %31 bir bardak şarap içmeyi, %10 da banyo yapmayı rahatlatıcı buluyor. Günlük hayatın stresinden kurtulmak için arkadaşlarıyla gece dışarı çıkmaktansa okumayı daha rahatlatıcı bulanların oranı %41.

Ve araştırmada Bridget Jones! Bridget Jones, kadınların en çok özdeşleştikleri karakter. Her 10 katılımcıdan 1’i okudukları kitaplarda insanları kusurlarıyla görmenin kendilerini “rahatlattığını” da ifade ediyor. Araştırma ile ilgili daha fazla bilgiye şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

2Reading Agency UK’nin bir diğer haberini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Birleşik Krallık’taki okuma grupları ile ilgili bir araştırmada bu gruplar içinde en çok tercih edilen kitabın bir Harper Lee klasiği; “Bülbülü Öldürmek” (To Kill A Mockingbird) olduğu ortaya çıkmış. Okuma gruplarının en çok tercih ettiği diğer yazar ve kitapları söyle: Emma Healey “Elizabeth is Missing”, Jessie Burton “The Miniaturist”,  Donna Tartt “The Goldfinch” ve Lionel Shriver “We Need to Talk About Kevin”.

Gregory Peck in To Kill a Mockingbird
Gregory Peck (Atticus Finch) & Mary Badham (Scout Finch). Romanın 1962’de çekilen sinema uyarlamasından bir sahnede. Fotoğraf: © John Springer Collection/CORBIS

Öte yandan okuma gruplarının kişiler üzerindeki önemli etkileri de araştırmada sıralanıyor: Grup üyeleri bir gruba ait oldukları için kendilerini mutlu hissediyorlar, bir okuma grubuna ait oldukları için daha çok okumaya yöneliyorlar ve grup tartışmaları okuma eylemini daha zevkli kılıyor.

3Bu blogda çocuklara her zaman yer vermeye çalışıyorum. Bu yazıda da çocuklar, anne ve babalar için bir kitap önerisi var. Yaşar Kemal’in “Kalemler” isimli öyküsü Yapı Kredi Yayınları tarafından Ocak 2016’da yayımlandı. Bu öykü aslında Yaşar Kemal’in “Sarı Sıcak” (YKY, Ocak 2004, 3. baskı) isimli kitabında yer alıyordu.

kalemler.jpgYKY doğru bir kararla “Kalemler” isimli “dokunaklı ve sarsıcı” öyküyü yeni bir baskıyla okurlarına sundu. Öykünün güzelliği kadar kitabı resimleyen Sedat Girgin’in başarısını da kabul etmek gerekiyor.

Yaşar Kemal öyküsüne şu satırlarla başlıyor: “Şehirlerin en önemli yerlerinden birisi de çöplüklerdir. Çöplüklerin şehirler için sadece gerekli değil, niçin bu kadar önemli olduğu aklınıza geldi mi?.. Bir çöplük, bence bir şehir demektir”.

Yaşar Kemal’in çocuklar için yeniden basılan bu öyküsünü çocuğunuz için alın ama siz de okuyun. Ya da -en iyisi- birlikte okuyun.

Kısacık öyküde pek çok satırın altını çizmek isteyeceğinizden eminim: “Yerler, evler, insanlar vardır. Şöyle bir bakarsan mutlulukla dolarsın”

4Kitap Satırları: Son günlerde okuduğum bir romandan satırlarla “Doppio”nun bu ilk sayısını bitirelim. Toni Morrison’ın Sel Yayıncılık’tan çıkan “Merhamet” isimli romanını Zeynep Heyzen Ateş, dilimize kazandırmış. Romanın özgün adı “A Mercy”.

merhametİşte romandan paylaşmak istediğim bir kaç satır:

“Hayattaki her şeyi yeleden ibaret sanan bir erkek aslan…” (sayfa 167)

‘Sorrow adı sana uyuyor’ diye mırıldandı Efendi. (sayfa 128)

“… onun öfkesi sadece ata edilen eziyete değil hayvanın gözlerindeki sessiz, itiraz etmekten korkan teslimiyeteydi de aynı zamanda” (sayfa 35)

“İzinlerini bile istemeksizin o kadar fazla ağacı öldürmek elbette kötü şans getirecekti” (sayfa 50)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s