Bir Sayı Söyle: Müzikli Hikayesi Olsun

60
Kahve pek çoğumuz için vazgeçilmez. Beethoven için de kahvaltıda kahve çok önemliydi. Her sabah 60 kahve çekirdeği seçip kahvesini kendisi yapardı.

1989Nigel Kennedy’nin “Vivaldi: Dört Mevsim” albümü 1989 yılında piyasaya çıktığında 2 milyondan fazla satılarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Albümün toplam satışı bugün 3 milyonu geçti. Nigel Kennedy, 26 yıl sonra albümü Ekim 2015’te yeniden çıkardı: “The New Four Seasons”.

2001
Sinemada müzik önemli. Stanley Kubrick, “2001: A Space Odyssey” filminde klasik müzikten destek almıştır. Mavi Tuna (Johann Strauss II), Also sprach Zarathustra (Richard Strauss) ve Atmosphères (György Ligeti) filmde kullanılan eserlerden üçüdür.

25
Londra Mayfair’de bulunan Brook Caddesi 25 numaralı eve hiç yolunuz düştü mü? 25 numaralı ev, Handel’in evi olup şu anda müze olarak hizmet vermektedir. Handel, 1723’ten ölene kadar 36 yıl bu evde yaşadı. Brook Caddesi 23 numarada da tanıdık bir isim yaşadı: Jimi Hendrix. Londra’ya yolunuz düşerse hem 25, hem de 23 numaralı bu evleri gezmenizi öneririm.

handel

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s