Film Notları: Asi Gençlik (Rebel Without A Cause)

Asi Gençlik (Rebel Without a Cause), 1955 yılında Nicholas Ray’in yönettiği bir filmdir. Beyazperdenin klasiklerinden kabul edilen filmle ilgili hızlı bir hafıza tazeleme.

1Rebel Without A Cause adı ve çıkış noktası, 1944 yılında yapılan bir vaka çalışmasına (case study) dayanmaktadır: Robert Lindner isimli bir psikoloğun hapisteki bir çocuk suçlu ile yaptığı çalışmadan fikir alınmıştır. Lindner, bu vaka incelemesinde hipnotizma da kullanarak çocuğun anti-sosyal davranışlara ve suça yönelişindeki nedenlere bakmıştır.

rebel

2Film, gösterildiği dönemde hem Avrupa hem ABD’de Katolik grupların büyük tepkisini toplamıştır. Bu gruplar, filmin gençliğe bakışından, aile kurumu ve eğitim sisteminin başarısız gösterilmesinden rahatsız olmuşlardır. Ayrıca filmin bazı sahnelerini şiddet nedeniyle eleştirmişler; tüm bu nedenlerle yetişkinlerin dahi filmi izlemelerine sıcak bakmamışlardır.

3Filmde önemli roller üstlenen üç oyuncu zamansız ve trajik bir şekilde yaşamlarını yitirmişlerdir. James Dean (1931-1955) bir araba kazasında ölmüş; Natalie Wood (1938-1981) boğularak yaşamını yitirmiş ve Sal Mineo (1939-1976) bıçaklanarak öldürülmüştür.

4Filmde kullanılan yüzme havuzu tüm zamanların en dikkat çeken filmlerinden Sunset Boulevard’da (1950) kullanılan havuzdur. James Dean, Natalie Wood ve Sal Mineo, suyu boşaltılmış bu havuzun içinde yaşamları üzerine konuşmuşlardı.

Rebel Without A Cause: Study Questions