Utku Lomlu Tasarımları: Kapaklar Şimdi Daha Anlamlı

Okuduğumuz bir kitabın kapak tasarımının ödüllü olması biz okurlarda da epey “havalı” bir duygu yaratıyor. Özellikle de tasarımcı romanın, hikayenin, anlatılanın özünü şiirsel bir güzellikle anlattığında. 

Utku Lomlu, son dönemde, George Orwell’in ‘Paris ve Londra’da Beş Parasız’ ve Albert Camus’nün ‘Bütün Oyunları’ için hazırladığı tasarımlarla ödüller kazanarak bizleri çok mutlu etti. Bu iki kitap için hazırladığı tasarımların güzelliği hem ABD’de “The Typedirectors Club, Certificate of Typographic Excellence 2015”, hem de Avrupa’da “European Design Awards 2016” ile kabul edilmiş de oldu. Lomlu’nun ödül listesi epey kabarık; bu sayfada Can Yayınları için yaptığı bazı kapaklara yer veriyorum. Bağlantıyı kullanarak tam listeye ulaşabilirsiniz.

IMG_1714

Lomlu’nun, 7 Şubat 2016 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’ndeki “Kitaplara Can Veren Adam” başlıklı röportajı tasarımcımızı tanımak açısından çok yararlı. Bu röportajdan bir kaç cümle:

Özellikle yüz göstermekten kaçınıyorum. Filmin sonunu söylemek gibi geliyor bana. Yazarla okurun hayal gücü arasına mümkün olduğunca girmemeye çalışıyorum.

Tüm kaygılardan uzak keyif alarak tasarladığım, ortaya da iyi ve farklı bir iş çıkarttığımı düşündüğüm kapaklar beni bu işe başladığım ilk zamanlardaki kadar mutlu edip heyecanlandırıyor.

IMG_7187

IMG_7259

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s