Bilimsel: Anestezi Altındaki Kediler ve Müzik

Müziğin insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu kabul gören bir gerçek. Mevcut araştırmalara bakıldığında bu etkiler, genel anestezi altındaki hastaları, hastaların hissettikleri ağrı, endişe ve streste azalmayı da kapsamaktadır.

Lizbon Üniversitesi’ndeki klinisyen veterinerler ve Portekiz’in Barreiro kasabasındaki bir klinik tarafından yürütülen ve Journal of Feline Medicine and Surgery’de geçtiğimiz aylarda yayımlanan bir araştırmaya göre, müzik; ameliyat halindeki kediler üzerinde de olumlu bir etki yaratıyor. Araştırmanın birincil yazarı Miguel Carreira, şu bilgileri veriyor:

Hocalık yaptığım üniversitenin ameliyathanelerinde ve özel veteriner tıp merkezlerinde; hayvanları, hayvan sahiplerini ve tıp ekibini rahatlatmak için geri planda müzik hep kullanılır. Farklı müzik türlerinin farklı etkileri görülür. Örneğin, konsültasyonlarım sırasında kedilerin çoğu zaman klasik müziği sevdiklerini; özellikle de George Handel kompozisyonlarından hoşlandıklarını gözlemlemişimdir. Kediler klinik kontrol sırasında böylesi bir ortamda daha sakin, daha güvende ve daha toleranslı oluyorlar. Müziğin insanlardaki fizyolojik parametrelerin üzerindeki etkisi konusunda epey bir okuma yaptıktan sonra kendi hastalarım [kediler] üzerindeki etkisini incelemek üzere bir araştırma protokolü hazırladım.

Hangi Müzikler Kullanılmış?

Ekip, çalışmayı kısırlaştırma ameliyatındaki 12 dişi kedi üzerinde yapmış. Anestezi derinliğini ölçmek amacıyla belirli periyodlarda kedilerdeki nefes oranları ve göz çapları kaydedilmiş. Kulaklarına kulaklık yerleştirilen kediler rastgele dinletilen müzik parçaları arasında bir kontrol mekanizması olarak 2 dakikalık sessizliğe maruz bırakılmışlar. Seçilen müzikler:

Barber’dan “Opus 11 Yaylı Çalgılar İçin Adagio”, Natalie Imbruglia’dan “Torn” ve AC/DC’den “Thunderstruck”.

Araştırma sonuçları

Klasik müzik çalındığında kedilerin solunum oranları ve göz bebeği çaplarında en düşük düzey kaydedilmiş. Yani kediler bu müzik türünde epey rahatlamış. Orta değerler pop müzik parçası dinletildiğinde gözlemlenirken heavy metal türü müzik sırasında değerler en yüksek düzeye çıkmış; yani kedilerin stresli oldukları gözlemlenmiş. Klinisyenler, bu araştırmanın ameliyathanelerde anestezinin dozu konıusunda yardımcı olabileceğini; anesteziden kaynaklanan yan etkiler riskini azaltmada ve hasta güvenliğini yükseltme yolunda önemli olduğunu düşünüyorlar.

Bundan sonrası

Dr Carreira ve meslektaşları çalışmalarına müziğin sadece kedilerde değil aynı zamanda köpeklerdeki diğer fizyolojik parametrelere (örneğin kortizol ve katekolamin) etkisine bakarak devam etmeyi planlıyorlar. Gelecekte, fonksiyonel MRI ve elektroensefalografi gibi daha sofistike teknikleri araştırmalarında kullanmayı ümit ediyorlar.

barber

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s