Apple Watch Nike+ Üzerine

Akıllı saatler pek çok koşucu için önemli; bu saatler koşuların kaydını tutma ve gelişimi gözlemlemede yardımcı olurken motivasyon da sağlıyorlar. Piyasada farklı özellikleriyle farklı ürünler mevcut. Benim tercihim Apple ürünlerine yakınlığımdan dolayı Apple Nike+ Watch yönünde oldu. Daha önce Apple Watch kullandığım için Nike katkılı bu saati benimsemem de kolay oldu. Apple Nike+ Watch, 2. seri Apple Watch’ların tüm özelliklerine sahip ki bence en önemli iki özellik bu saatlerin kendi GPS’leri olması (telefonunuzu yanınızda taşımanız gerekmiyor) ve suya karşı korumalı olmaları. Bunlara ek olarak Nike+ Watch’ta özel hazırlanmış sade ama işlevli Nike saat yüzleri mevcut… Apple Watch Nike+’ta kullanım çok kolay; kafa karıştırıcı bir şey yok. Özel Nike saat yüzünü seçtiğinizde tek bir tıklama ile koşu programı hazır hale geliyor. Koşu sırasında seçtiğiniz aralıklarda performansınızı sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Bazı profesyonel koşucular daha detaylı ölçüm isteyebilirler ama benim için mevcut ölçüm bilgileri yeterli. 

Saatte kullanılan uygulamanın sosyal bir yanı da var; “Leaderboard” yardımıyla arkadaşlarınızla tatlı bir rekabet halinde olmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca, saat size “Bugün koşmaya ne dersiniz?” sorusunu hiç unutmadan soruyor ve sizden bir zaman dilimi belirlemenizi de istiyor. Bu da kendinizi planlama açısından çok yararlı. 

Koşu uygulamasında koşu programları da mevcut: 5k, 10k, 15k, yarı maraton, maraton gibi koşularda kendinize bir plan seçebiliyor, bu programı devam ettirip bitiriyorsunuz. Hem motivasyon hem de disiplin için çok yararlı. Planları kendi içlerinde “edit” etmeniz mümkün; bu da esneklik sağlıyor. Ayrıca hız koşuları için seçenekler de mevcut. 

Apple Nike Watch’un spor kayışları terleme sırasında bileğinizin hava alması için “delikli” bir tasarıma sahip. Bu saat hafif; Apple Watch’un paslanmaz çelik modelini gece bileğinizden çıkarma ihtiyacı duymanıza rağmen alüminyum kasalı Nike+’ta saatin kolunuzda olduğunu unutuyorsunuz. 

Bu değerlendirme yazısı daha devam edebilir ancak burada noktalamam gerekirse: Apple Watch 2. Seri’nin tüm diğer özelliklerine Nike’ı da ekleyince Apple Watch Nike+ iyi bir seçim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s